Ainsley D5333-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ainsley D5333-14 Buffet
Ainsley D5333-08 Display Cabinet
Ainsley D5333-22 48″ Round Dining Table
Ainsley D5333-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Ainsley D5333-69 Bench
Ainsley D5333-20 Rectangular Dining Table
Items We Think You Will Love..
Bennett Ladderback Upholstered Side Chair – BENSQ235K
Bennett Ladderback Upholstered Arm Chair – BENSQ236K
Lawson Bench (RTA)
Bennett Ladderback Arm Chair – BENSQ256K
British Isles Co Napoleon Sidechair – BRICO285K
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
Farmhouse Windsor Back Side Chair
Lawson Counter Bench (RTA)
Newport Dining Bench
Bennett Ladderback Side Chair – BENSQ255K
British Isles Co Slatback Sidechair – BRICO267K
Ainsley D5333-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 20″W x 23.38″D x 37″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 50.8cm W x 59.39cm D x 93.98cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and wood spindle back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.38 × 20 × 37 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | A2099-3A Fabric, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze |
| Style | Transitional |
| Collection | Ainsley D5333 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Ainsley D5333-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.