Ainsley D5333-08 Display Cabinet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ainsley D5333-69 Bench
Ainsley D5333-22 48″ Round Dining Table
Ainsley D5333-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Ainsley D5333-20 Rectangular Dining Table
Ainsley D5333-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Ainsley D5333-14 Buffet
Items We Think You Will Love..
Cattail Bungalow Amber Sideboard – CATAM9010
Islamorada Sideboard With Wine Rack
Island Breeze 4-basket Vertical Storage Cabinet
Bristol Point Wg Wine Server – BTLWG9010
Kingston Server – KIGDG9010
Island Breeze 2-basket Storage Cabinet
Cattail Bungalow Natural Sideboard – CATNT9010
Treasures Hutch – Oak
Anacortes Kitchen Island – ANASM9080
Anacortes Dt Server – ANADT9010
Bennett Server – BENSQ9020
Casual Loft Server – CAURH9010
Ainsley D5333-08 Display Cabinet
Product Details
| Dimensions | 42.13″W x 18″D x 71″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 107.01cm W x 45.72cm D x 180.34cm H |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered glass doors on top |
| Construction & Features | 1 adj. tempered glass shelf w/plate groove behind the doors |
| Construction & Features | 2 bottom wood doors; 1 felt lined drawer and 1 adj. wood shelf behind the doors |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42.13 × 71 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | A2099-3A Fabric, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze |
| Style | Transitional |
| Collection | Ainsley D5333 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Ainsley D5333-08 Display Cabinet from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.