Ainsley D5333-20 Rectangular Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ainsley D5333-14 Buffet
Ainsley D5333-08 Display Cabinet
Ainsley D5333-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Ainsley D5333-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Ainsley D5333-22 48″ Round Dining Table
Ainsley D5333-69 Bench
Items We Think You Will Love..
British Isles Co Extending Leg Table – BRICO6310
British Isles Co Dropleaf Table – BRICO6100
Barbossa Leg Table – BABDC6300
Anacortes Dt Trestle Table – ANADT6300
Farmhouse Trestle Table
Bennett Trestle Table – BENSQ6300
British Isles Ob Extending Leg Table – BRIOB6310
Anacortes Pedestal Table – ANASM6200
Bremerton Wg Trestle Table – BRMWG6330
Ainsley D5333-20 Rectangular Dining Table
Product Details
| Dimensions | 71.88″W x 40.13″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 182.58cm W x 101.93cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | acacia veneer and MDF top |
| Construction & Features | table can be extended to 89.88″x40.13″x30″ with one center removable ext. leaf (18″/pc) |
| Construction & Features | metal slide |
| Construction & Features | metal caps on tabletop corners |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.13 × 71.88 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | A2099-3A Fabric, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze |
| Style | Industrial |
| Collection | Ainsley D5333 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Ainsley D5333-20 Rectangular Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.