Newport D5430-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Newport D5430-42 Rectangular Counter Table
Newport D5430-15 Server
Newport D5430-01B Wood Dining Cabinet Base KD
Newport D5430-14 Buffet
Newport D5430-82 Counter Dining Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Newport D5430-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
Newport D5430-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Newport D5430-25 Round Dining Table
Newport D5430-20 Rectangular Dining Table
Newport D5430-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Newport D5430-01 Dining Cabinet
Items We Think You Will Love..
Anacortes Dt Ladderback Uph Seat Chair – ANADT245K
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
British Isles Ob Slatback Sidechair – BRIOB267K
Farmhouse Windsor Back Side Chair
Anacortes Bench – ANASM296K
Lawson Splat Back Side Chair (RTA)
Double Bridge Splat Back Side Chair (RTA)
Newport Dining Bench
British Isles Co Napoleon Sidechair – BRICO285K
Barbossa Panel Back Uph Seat Chair – BABDC298K
Double Bridge Upholstered Side Chair (RTA)
British Isles Mb Napoleon Sidechair – BRIMB285K
Newport D5430-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 21.25″W x 27.13″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 53.98cm W x 68.91cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and back with nailhead decoration |
| Construction & Features | wood arms |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.13 × 21.25 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9333A-7 Fabric, Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport D5430 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Newport D5430-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.