Newport D5430-01B Wood Dining Cabinet Base KD
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Newport D5430-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Newport D5430-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Newport D5430-14 Buffet
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
Newport D5430-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
Newport D5430-15 Server
Newport D5430-25 Round Dining Table
Newport D5430-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Newport D5430-01 Dining Cabinet
Newport D5430-42 Rectangular Counter Table
Newport D5430-82 Counter Dining Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Newport D5430-20 Rectangular Dining Table
Items We Think You Will Love..
Bristol Point Wg Wine Server – BTLWG9010
Chesney Server – CHSFB9010
Anacortes Kitchen Island – ANASM9080
Anacortes Dt Server – ANADT9010
Anacortes Server – ANASM9010
Cattail Bungalow Amber Sideboard – CATAM9010
Islamorada Sideboard With Wine Rack
British Isles Mb Wine Server – BRIMB9010
Barbossa Server – BABDC9010
Kingston Server – KIGDG9010
Newport D5430-01B Wood Dining Cabinet Base KD
Product Details
| Dimensions | 48″W x 18″D x 80″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 45.72cm D x 203.2cm H |
| Construction & Features | 4 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 2 adj. wood framed tempered glass shelves w/plate grooves and 1 fixed wood framed tempered glass shelf w/plate grooves behind the doors |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers in the middle |
| Construction & Features | 2 bottom wood doors ; 1 adj. wood shelf behind each door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 72.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 44.13 × 31.88 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Alabaster and 9333A-7 Fabric |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport D5430 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Newport D5430-01B Wood Dining Cabinet Base KD from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.