Newport D5430-14 Buffet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Newport D5430-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Newport D5430-82 Counter Dining Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Newport D5430-20 Rectangular Dining Table
Newport D5430-42 Rectangular Counter Table
Newport D5430-01 Dining Cabinet
Newport D5430-01B Wood Dining Cabinet Base KD
Newport D5430-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
Newport D5430-25 Round Dining Table
Newport D5430-15 Server
Newport D5430-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Newport D5430-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Items We Think You Will Love..
Cattail Bungalow Natural Sideboard – CATNT9010
Island Breeze 4-basket Vertical Storage Cabinet
British Isles Ob Wine Server – BRIOB9010
Double Bridge Sideboard
Barbossa Server – BABDC9010
Kingston Server – KIGDG9010
Newport Server
Henderson Sideboard – HDNMB9010
Esmond Sideboard – ESMNT9020
Beacon Sideboard – BEAPW9010
Newport D5430-14 Buffet
Product Details
| Dimensions | 64″W x 18″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 162.56cm W x 45.72cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 3 felt lined top drawers with appearance of 4 drawers |
| Construction & Features | 4 wood doors ; 1 adj. wood shelf behind each door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9333A-7 Fabric, Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport D5430 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Newport D5430-14 Buffet from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.