Paxton D4805-79 Bench w/Back
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paxton D4805-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Paxton D4805-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Paxton D4805-68 Bench w/Upholstered Seat
Paxton D4805-25 Trestle Dining Table
Paxton D4805-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Paxton D4805-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Paxton D4805-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Paxton D4805-14 Buffet
Paxton D4805-42 Counter Table
Paxton D4805-27 52″ Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Anacortes Bench – ANASM296K
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
Lawson Splat Back Side Chair (RTA)
Barbossa Panel Back Uph Seat Chair – BABDC298K
Anacortes Shasta Side Chair – ANASM255K
Anacortes Dt Ladderback Uph Seat Chair – ANADT245K
Beacon Slatback Chair With Wood Seat – BEAPW265K
Double Bridge Splat Back Side Chair (RTA)
Bennett Ladderback Upholstered Side Chair – BENSQ235K
Lawson Bench (RTA)
Bennett Upholstered Bench – BENSQ295K
British Isles Co Napoleon Sidechair – BRICO285K
Paxton D4805-79 Bench w/Back
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 66″W x 21″D x 34.38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 53.34cm D x 87.33cm H |
| Construction & Features | wood seat with storage under the seat |
| Construction & Features | I- wood bottom stretcher |
| Construction & Features | lid stays on storage top |
| Construction & Features | weight capacity: 750 lbs |
| Weight | 750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 66 × 34.38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Baja Fog Fabric, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place D4805 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Paxton D4805-79 Bench w/Back from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.