Paxton D4805-27 52″ Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paxton D4805-14 Buffet
Paxton D4805-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Paxton D4805-68 Bench w/Upholstered Seat
Paxton D4805-25 Trestle Dining Table
Paxton D4805-79 Bench w/Back
Paxton D4805-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Paxton D4805-42 Counter Table
Paxton D4805-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Paxton D4805-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Paxton D4805-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
British Isles Mb Extending Leg Table – BRIMB6310
Chesney High Low Convertible Height Storage Table – CHSFB6300
Anacortes Trestle Table – ANASM6300
Farmhouse Fixed Top Trestle Table
Barbossa Leg Table – BABDC6300
British Isles Ob Extending Leg Table – BRIOB6310
Anacortes Dt Leg Table – ANADT6340
Anacortes Pedestal Table – ANASM6200
Beacon Dinette – BEAPW6020
Bennett Trestle Table – BENSQ6300
British Isles Co Extending Leg Table – BRICO6310
Paxton D4805-27 52″ Round Dining Table
Product Details
| Dimensions | 52″W x 52″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 132.08cm W x 132.08cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | metal decoration on base |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 52 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Baja Fog Fabric, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal |
| Style | Industrial |
| Collection | Paxton Place D4805 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Paxton D4805-27 52″ Round Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.