Paxton D4805-68 Bench w/Upholstered Seat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paxton D4805-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Paxton D4805-27 52″ Round Dining Table
Paxton D4805-25 Trestle Dining Table
Paxton D4805-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Paxton D4805-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Paxton D4805-14 Buffet
Paxton D4805-42 Counter Table
Paxton D4805-79 Bench w/Back
Paxton D4805-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Paxton D4805-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Barbossa Panel Back Uph Seat Chair – BABDC298K
Bennett Ladderback Arm Chair – BENSQ256K
Double Bridge Splat Back Side Chair (RTA)
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
Newport Dining Bench
Lawson Bench (RTA)
Newport Splat Back Side Chair (RTA)
Bennett Ladderback Upholstered Arm Chair – BENSQ236K
Anacortes Dt Ladderback Uph Seat Chair – ANADT245K
British Isles Co Slatback Sidechair – BRICO267K
Bennett Ladderback Upholstered Side Chair – BENSQ235K
British Isles Co Napoleon Sidechair – BRICO285K
Paxton D4805-68 Bench w/Upholstered Seat
Product Details
| Dimensions | 58″W x 17″D x 19″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 147.32cm W x 43.18cm D x 48.26cm H |
| Construction & Features | upholstered seat |
| Construction & Features | 2 drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | metal bottom stretcher |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 500 lbs |
| Weight | 500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 58 × 19 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Baja Fog Fabric, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place D4805 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Paxton D4805-68 Bench w/Upholstered Seat from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.