Willowbrook D5324-68 Bench w/Upholstered Seat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Willowbrook D5324-14 Buffet
Willowbrook D5324-20 Rectangular Dining Table
Willowbrook D5324-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Willowbrook D5324-25 48″ Round Dining Table
Willowbrook D5324-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Willowbrook D5324-08 Display Cabinet
Items We Think You Will Love..
Newport Splat Back Side Chair (RTA)
Bennett Ladderback Arm Chair – BENSQ256K
Lawson Counter Bench (RTA)
Bremerton Wg Slatback Chair – BRMWG243K
Bennett Ladderback Side Chair – BENSQ255K
Barbossa Panel Back Uph Seat Chair – BABDC298K
Anacortes Upholstered Ladderback Side Chair – ANASM245K
Anacortes Bench – ANASM296K
Anacortes Dt Ladderback Uph Seat Chair – ANADT245K
Lawson Bench (RTA)
Beacon Slatback Chair With Wood Seat – BEAPW265K
Newport Dining Bench
Willowbrook D5324-68 Bench w/Upholstered Seat
Product Details
| Dimensions | 52″W x 16″D x 19.25″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 132.08cm W x 40.64cm D x 48.9cm H |
| Construction & Features | upholstered seat |
| Construction & Features | wood stretcher |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | levelers at center feet |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 52 × 19.25 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Willowbrook D5324 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Willowbrook D5324-68 Bench w/Upholstered Seat from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.