Willowbrook D5324-25 48″ Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Willowbrook D5324-20 Rectangular Dining Table
Willowbrook D5324-68 Bench w/Upholstered Seat
Willowbrook D5324-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Willowbrook D5324-08 Display Cabinet
Willowbrook D5324-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Willowbrook D5324-14 Buffet
Items We Think You Will Love..
British Isles Mb Extending Leg Table – BRIMB6310
British Isles Mb Dropleaf Table – BRIMB6100
British Isles Ob Dropleaf Table – BRIOB6100
British Isles Co Dropleaf Table – BRICO6100
Anacortes Leg Table – ANASM6340
Casual Loft Trestle Table – CAURH617L
Beacon Leg Table – BEAPW6300
Anacortes Dt Leg Table – ANADT6340
Willowbrook D5324-25 48″ Round Dining Table
Product Details
| Dimensions | 48″W x 48″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 121.92cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 66″x48″x30″ with one removable leaf (18″/pc) |
| Construction & Features | wood top |
| Construction & Features | wood base |
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 133.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Willowbrook D5324 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Willowbrook D5324-25 48″ Round Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.