Willowbrook D5324-08 Display Cabinet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Willowbrook D5324-25 48″ Round Dining Table
Willowbrook D5324-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Willowbrook D5324-14 Buffet
Willowbrook D5324-68 Bench w/Upholstered Seat
Willowbrook D5324-20 Rectangular Dining Table
Willowbrook D5324-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
British Isles Mb Wine Server – BRIMB9010
Islamorada Sideboard With Wine Rack
Bremerton So Server – BRMSO9020
Henderson Sideboard – HDNMB9010
Anacortes Server – ANASM9010
British Isles Ob Wine Server – BRIOB9010
Cattail Bungalow Amber Sideboard – CATAM9010
Barbossa Server – BABDC9010
Farmhouse Server
Casual Loft Server – CAURH9010
Double Bridge Sideboard
Willowbrook D5324-08 Display Cabinet
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 40″W x 18″D x 66″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 45.72cm D x 167.64cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered glass doors ; 1 adj. wood framed tempered glass shelf , 1 drawer, 1 adj.wood shelf, and 1 bottom wine storage shelf behind the doors |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 1 LED light |
| Construction & Features | mirror at back panel |
| Construction & Features | wire management with grommet cover |
| Construction & Features | tinted drawer w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | 1 fixed bottom wood shelf |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 222.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 66 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Willowbrook D5324 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Willowbrook D5324-08 Display Cabinet from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.