Cottage T3521-50 Rectangular Lift Top Cocktail Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Cottage T3521-10 Rectangular Chairside End Table
Cottage T3521-73 Sofa Table
Cottage T3521-03 Rectangular End Table
Items We Think You Will Love..
Lake House Lift Top Cocktail Table
Westlake Occasional Cocktail Table – WSLCB7110
Lake House Cocktail Table
Parkland Falls Square Lift Top Cocktail Table
Beckley Coffee Table Complete in Dark Marble Top
Marcello w/ White Top – Rectangular Coffee Table W/Casters
Kansas 4274 Coffee Table
Pearl Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Morris Coffee Table in Espresso W/White Marble Top (3A Packing)
Uster Coffee Table W/Four storage Stools Grey
Cottage T3521-50 Rectangular Lift Top Cocktail Table
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 50″W x 28″D x 19″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 71.12cm D x 48.26cm H |
| Construction & Features | lift top rises 9.25″ above the top table surface when fully extended |
| Construction & Features | height of fully extended lift top is 28.25″ from the floor |
| Construction & Features | storage underneath the top with appearance of 2 faux drawers |
| Construction & Features | 2 removable rattan baskets |
| Construction & Features | 2 push through bottom drawers |
| Construction & Features | under mount wood guides |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 131.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 19 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Coffee |
| Style | Coastal/Cottage |
| Collection | Cottage Lane T3521 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Cottage T3521-50 Rectangular Lift Top Cocktail Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.