Cottage T3521-10 Rectangular Chairside End Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Cottage T3521-03 Rectangular End Table
Cottage T3521-73 Sofa Table
Cottage T3521-50 Rectangular Lift Top Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Parkland Falls Round End Table
Lake House End Table
Canyon Accent End Table
Stella Accent End Table
Beckley End Table Complete in White Marble Top
Stormy Ridge Occasional End Table – STOBL7010
Kansas 4274 End Table
Riko End Table W/ Metal Leg
City View Round End Table
Mesa Valley End Table
Eclipse Nesting Tables
Eldora End Table – ELDSB7010
Cottage T3521-10 Rectangular Chairside End Table
Product Details
| Dimensions | 16″W x 24″D x 24″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 40.64cm W x 60.96cm D x 60.96cm H |
| Construction & Features | 1 top drawer |
| Construction & Features | 2 removable rattan baskets |
| Construction & Features | drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | under mount wood guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 37.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 24 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Coffee |
| Style | Coastal/Cottage |
| Collection | Cottage Lane T3521 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Cottage T3521-10 Rectangular Chairside End Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.