Cottage T3521-73 Sofa Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Cottage T3521-03 Rectangular End Table
Cottage T3521-10 Rectangular Chairside End Table
Cottage T3521-50 Rectangular Lift Top Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Bayhill Trellis Sofa Table
Cascade Sofa Table
Tribeca Sofa Table
Stormy Ridge Occasional Sofa Table – STOBL7210
Marcello w/ White Top – Sofa Table
Avril Sofa Table in Silver
Arista Sofa Table
Penton Sofa Table
Pearl Sofa Table
Eldora Sofa Table – ELDSB7210
Dockside Sofa Table
Lake House Sofa Table
Cottage T3521-73 Sofa Table
Product Details
| Dimensions | 50″W x 18″D x 29″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 45.72cm D x 73.66cm H |
| Construction & Features | 2 top drawers |
| Construction & Features | 2 removable rattan baskets |
| Construction & Features | 1 fixed wood shelf |
| Construction & Features | 2 bottom drawers |
| Construction & Features | drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | under mount wood guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 85.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 50 × 29 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Coffee |
| Style | Coastal/Cottage |
| Collection | Cottage Lane T3521 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Cottage T3521-73 Sofa Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.