Heron T4400-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Heron T4400-35 Round Accent End Table
Heron T4400-10 Chairside End Table
Heron T4400-43 Rectangular Cocktail Table w/Casters
Heron T4400-73 Rectangular Sofa Table
Heron T4400-03 Rectangular End Table
Items We Think You Will Love..
Arrowcreek Lift Top Cocktail Table
Uster Coffee Table W/Four storage Stools Grey
Beckley Coffee Table Complete in White Marble Top
Stormy Ridge Occasional Cocktail Table – STOBL7130
Riko Rectangular Coffee Table W/Gold Metal Leg
Beckley Coffee Table Complete in Dark Marble Top
City View Oval Cocktail Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Lake House Cocktail Table
Morris Coffee Table in Espresso W/White Marble Top (3A Packing)
Eldora Cocktail Table – ELDSB7110
Islamorada Coffee Table
Heron T4400-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 50″W x 28″D x 18″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 71.12cm D x 45.72cm H |
| Construction & Features | lift top rises 9.75″ above the top table surface when fully extended |
| Construction & Features | height of fully extended lift top is 27.75″ from the floor |
| Construction & Features | 2 drawers with appearance of 8 drawers , including 1 top faux drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Chalk White |
| Style | Transitional |
| Collection | Heron Cove T4400 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Heron T4400-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.