Heron T4400-73 Rectangular Sofa Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Heron T4400-35 Round Accent End Table
Heron T4400-43 Rectangular Cocktail Table w/Casters
Heron T4400-10 Chairside End Table
Heron T4400-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
Heron T4400-03 Rectangular End Table
Items We Think You Will Love..
Eldora Sofa Table – ELDSB7210
Kendyl Occasional Sofa Table
Cascade Sofa Table
Phillipe Sofa Table in Cherry
Tribeca Sofa Table
Stormy Ridge Occasional Sofa Table – STOBL7210
Breckinridge Demilune Sofa Table
Pearl Sofa Table
Parkland Falls Sofa Table
Sedona Sofa Table
Magnolia Manor Sofa Table
Avril Sofa Table in Silver
Heron T4400-73 Rectangular Sofa Table
Product Details
| Dimensions | 50″W x 16″D x 29″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 40.64cm D x 73.66cm H |
| Construction & Features | 3 drawers |
| Construction & Features | 1 fixed bottom wood shelf |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 63.93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 50 × 29 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Chalk White |
| Style | Transitional |
| Collection | Heron Cove T4400 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Heron T4400-73 Rectangular Sofa Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.