Glenbrook B5668-13 Door Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Glenbrook B5668-10 Drawer Chest
Glenbrook B5668-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB
Glenbrook B5668-65B Complete King Wall Bed w/Upholstered HB
Glenbrook B5668-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU
Glenbrook B5668-20 Drawer Dresser
Glenbrook B5668-74 Complete Cal.King Panel Bed
Glenbrook B5668-54A Queen Panel Storage Bed
Glenbrook B5668-40 Landscape Mirror
Glenbrook B5668-64B Complete King Wall Bed
Glenbrook B5668-54 Complete Queen Panel Bed
Glenbrook B5668-65A King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Items We Think You Will Love..
Avalanche 5-Drawer Chest in Antique White
Whit-Ash 5-Drawer Chest in Light Grey
Colorado City 6-Drawer Door Chest in Charcoal
Islamorada 5 Drawer Chest
McCoy 5-Drawer Chest in Antique White
Glacier Point Gj Chest – GLPGJ5600
Surfside 5 Drawer Chest
Whit-Ash 5-Drawer Door Chest in Light Grey
Bryson Chest – BRNSZ5600
Bridgestone 6-Drawer Chest in Black
Miramar Woven Mirrored Door Chest
Glacier Point Chest – GLPGR5600
Glenbrook B5668-13 Door Chest
Product Details
| Dimensions | 44″W x 20″D x 65.38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 111.76cm W x 50.8cm D x 166.07cm H |
| Construction & Features | 1 sliding wood door |
| Construction & Features | 5 left drawers with felt lined top drawer and 2 adj.right wood shelves behind the door |
| Construction & Features | 1 bottom drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 44 × 65.38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | M10868 Natural Fabric, Pebble |
| Style | Rustic |
| Collection | Glenbrook B5668 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Glenbrook B5668-13 Door Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.