Glenbrook B5668-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Glenbrook B5668-54B Complete Queen Wall Bed
Glenbrook B5668-54 Complete Queen Panel Bed
Glenbrook B5668-55A Queen Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-64 Complete King Panel Bed
Glenbrook B5668-05 Open Nightstand
Glenbrook B5668-65B Complete King Wall Bed w/Upholstered HB
Glenbrook B5668-13 Door Chest
Glenbrook B5668-74B Complete Cal.King Wall Bed
Glenbrook B5668-10 Drawer Chest
Glenbrook B5668-20 Drawer Dresser
Glenbrook B5668-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB
Glenbrook B5668-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Items We Think You Will Love..
Adamstown Nightstand – ADANT5750
Surfside 1-drawer / 2-door Electrified Nightstand
Rio Nightstand with Electronic Features in White
Amish Highlands Nightstand – AHINT5750
Cape May Electrified Nightstand
Glacier Point Nightstand – GLPGR5750
Ocean Isles 1 Drawer Woven Nightstand W/ Power And Usb A + C
Geo Heights Nightstand – GEOBT5750
Westland 2-Drawer Nightstand in Almond
Ralston Nightstand – RANDA5750
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Islamorada 1-drawer / 2-door Electrified Coastal Nightstand
Glenbrook B5668-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU
Product Details
| Dimensions | 114.13″W x 86.75″D x 60″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 289.89cm W x 220.34cm D x 152.4cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | configuring with 2 open nightstands and hutches on sides |
| Construction & Features | Features of Open Nighstand and Hutch: |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer on top |
| Construction & Features | 2 fixed bottom wood shelves |
| Construction & Features | tinted drawer w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 1 metal lamp shade on top |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 1 LED light w/wire management |
| Weight | 15.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.63 × 24 × 26.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Pebble and M10868 Natural Fabric |
| Style | Contemporary |
| Collection | Glenbrook B5668 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Glenbrook B5668-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.