Plum B5768-20 Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Plum B5768-05 Open Nightstand
Plum B5768-65A Complete King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Plum B5768-65 Complete King Upholstered Panel Bed
Plum B5768-40 Landscape Mirror
Plum B5768-64A Complete King Panel Storage Bed
Plum B5768-54 Complete Queen Panel Bed
Plum B5768-10 Drawer Chest
Plum B5768-74 Complete Cal.King Panel Bed
Plum B5768-64 Complete King Panel Bed
Plum B5768-75 Complete Cal.King Upholstered Panel Bed
Plum B5768-13 Door Chest
Items We Think You Will Love..
Geo Heights Dresser – GEOBT5500
Surfside 6-drawer / 2-door Dresser
Glacier Point Gj Dresser – GLPGJ5500
Adamstown Dresser – ADANT5500
Grant Park Dresser Mirror – GPKPE5550
Ocean Isles 6 Drawer Woven Dresser
Avalanche Dresser and Mirror Set in Antique White
Gallagher Dresser – GALNH5510
Avalanche 8-Drawer Dresser in Antique White
Whit-Ash Dresser and Mirror Set in Light Grey
Amish Highlands Dresser – AHINT5500
Amish Highlands Dressing Mirror – AHINT556T
Plum B5768-20 Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 68″W x 20″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 50.8cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | marble top |
| Construction & Features | 6 drawers with appearance of 8 drawers , including 2 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Weight | 222.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Elite Dove Fabric, Sierra Brown |
| Style | Coastal/Cottage |
| Collection | Plum Creek – LT. Brown B5768 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Plum B5768-20 Drawer Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.