Plum B5768-05 Open Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Plum B5768-55A Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Plum B5768-74A Complete Cal.King Panel Storage Bed
Plum B5768-55 Complete Queen Upholstered Panel Bed
Plum B5768-01 Drawer Nightstand
Plum B5768-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Plum B5768-40 Landscape Mirror
Plum B5768-75A Complete Cal.King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Plum B5768-13 Door Chest
Plum B5768-65A Complete King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Plum B5768-54 Complete Queen Panel Bed
Plum B5768-10 Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Westland 2-Drawer Nightstand in Almond
Geo Heights Nightstand – GEOBT5750
Whit-Ash 2-Drawer Nightstand with USB in Light Grey
Ocean Isles 1 Drawer Woven Nightstand W/ Power And Usb A + C
Grandpas Cabin Night Stand
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Charcoal
Alana Nightstand
Rio Nightstand with Electronic Features in Blue
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Cape May Electrified Nightstand
Canterbury 2-Drawer Nightstand with USB in Grey
Northlake 3 Drawer Nightstand – NRLWT5750
Plum B5768-05 Open Nightstand
Product Details
| Dimensions | 36″W x 20″D x 29.5″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 91.44cm W x 50.8cm D x 74.93cm H |
| Construction & Features | marble top |
| Construction & Features | 2 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | 1 fixed bottom wood shelf |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Weight | 99.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 36 × 29.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Elite Dove Fabric, Sierra Brown |
| Style | Coastal/Cottage |
| Collection | Plum Creek – LT. Brown B5768 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Plum B5768-05 Open Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.