Plum B5768-01 Drawer Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Plum B5768-55 Complete Queen Upholstered Panel Bed
Plum B5768-74A Complete Cal.King Panel Storage Bed
Plum B5768-64 Complete King Panel Bed
Plum B5768-74 Complete Cal.King Panel Bed
Plum B5768-55A Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Plum B5768-40 Landscape Mirror
Plum B5768-13 Door Chest
Plum B5768-20 Drawer Dresser
Plum B5768-54 Complete Queen Panel Bed
Plum B5768-75 Complete Cal.King Upholstered Panel Bed
Plum B5768-05 Open Nightstand
Items We Think You Will Love..
Rio Nightstand with Electronic Features in Blue
Rio Nightstand with Electronic Features in White
Vintage Series Open Night Stand – Black
Rio Nightstand with Electronic Features in Black
Bryson Nightstand – BRNSZ5760
Avalanche 3-Drawer Nightstand with USB in Antique White
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Charcoal
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Colorado City 2-Drawer Nightstand with USB in Charcoal
Islamorada 1-drawer / 2-door Electrified Coastal Nightstand
Glacier Point Nightstand – GLPGR5750
Amish Highlands Nightstand – AHINT5750
Plum B5768-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 30″W x 20″D x 29.5″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 76.2cm W x 50.8cm D x 74.93cm H |
| Construction & Features | marble top |
| Construction & Features | 2 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 30 × 29.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Elite Dove Fabric, Sierra Brown |
| Style | Coastal/Cottage |
| Collection | Plum Creek – LT. Brown B5768 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Plum B5768-01 Drawer Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.