Lenox D5490-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lenox D5490-15 Server
Lenox D5490-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Lenox D5490-24 Round Dining Table
Lenox D5490-20 Rectangular Dining Table
Lenox D5490-08 Display Cabinet
Lenox D5490-42 Rectangular Counter Table
Items We Think You Will Love..
British Isles Co Slatback Sidechair – BRICO267K
Anacortes Dt Ladderback Uph Seat Chair – ANADT245K
Anacortes Shasta Side Chair – ANASM255K
Bremerton Wg Slatback Chair – BRMWG243K
Bennett Ladderback Arm Chair – BENSQ256K
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
Anacortes Dt Bench – ANADT296K
Double Bridge Upholstered Side Chair (RTA)
Anacortes Bench – ANASM296K
Double Bridge Splat Back Side Chair (RTA)
British Isles Mb Napoleon Sidechair – BRIMB285K
Double Bridge Counter Bench (RTA)
Lenox D5490-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 21″W x 25.75″D x 39.5″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 53.34cm W x 65.41cm D x 100.33cm H |
| Construction & Features | fully upholstery on seat and back |
| Construction & Features | metal caps on bottom front legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 21 × 39.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Acadia White, Bronze Glass, Clear Mirror, Gunmetal PU, Sand Fabric, Silver Mist, Warm Silver |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lenox D5490 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lenox D5490-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.