Lenox D5490-24 Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lenox D5490-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Lenox D5490-42 Rectangular Counter Table
Lenox D5490-20 Rectangular Dining Table
Lenox D5490-15 Server
Lenox D5490-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Lenox D5490-08 Display Cabinet
Items We Think You Will Love..
British Isles Mb Dropleaf Table – BRIMB6100
Bennett Pedestal Extension Table – BENSQ6250
Farmhouse Fixed Top Trestle Table
Bennett Trestle Table – BENSQ6300
Cattail Bungalow Amber Trestle Dining Table – CATAM6300
Casual Loft Trestle Table – CAURH617L
Beacon Leg Table – BEAPW6300
Anacortes Dt Leg Table – ANADT6340
Anacortes Leg Table – ANASM6340
Bristol Point Wg Extending Leg Table – BTLWG6320
British Isles Co Extending Leg Table – BRICO6310
Lenox D5490-24 Round Dining Table
Product Details
| Dimensions | 54″W x 54″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 137.16cm W x 137.16cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | lazy susan center on top |
| Construction & Features | tempered clear glass in the top center |
| Construction & Features | metal caps on bottom legs |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Acadia White, Bronze Glass, Clear Mirror, Gunmetal PU, Sand Fabric, Silver Mist, Warm Silver |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lenox D5490 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lenox D5490-24 Round Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.