Lenox D5490-15 Server
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lenox D5490-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Lenox D5490-24 Round Dining Table
Lenox D5490-08 Display Cabinet
Lenox D5490-42 Rectangular Counter Table
Lenox D5490-20 Rectangular Dining Table
Lenox D5490-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Bennett Server – BENSQ9020
British Isles Co Wine Server – BRICO9010
Treasures Hutch – Oak
Cattail Bungalow Amber Sideboard – CATAM9010
Kingston Server – KIGDG9010
Double Bridge Sideboard
Barbossa Server – BABDC9010
British Isles Mb Wine Server – BRIMB9010
Treasures Buffet – Oak
Cattail Bungalow Natural Sideboard – CATNT9010
British Isles Ob Wine Server – BRIOB9010
Lenox D5490-15 Server
Product Details
| Dimensions | 61.13″W x 18″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 155.27cm W x 45.72cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | 3 wood framed tempered bronze glass doors |
| Construction & Features | 3 adj.flippable wood shelves w/wine rack behind the left doors |
| Construction & Features | 1 felt lined top drawer , 1 adj. wood shelf behind the right 2 doors |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | metal legs |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 61.13 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Acadia White, Bronze Glass, Clear Mirror, Gunmetal PU, Sand Fabric, Silver Mist, Warm Silver |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lenox D5490 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lenox D5490-15 Server from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.