Lenox D5490-20 Rectangular Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lenox D5490-15 Server
Lenox D5490-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Lenox D5490-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Lenox D5490-42 Rectangular Counter Table
Lenox D5490-24 Round Dining Table
Lenox D5490-08 Display Cabinet
Items We Think You Will Love..
Farmhouse Trestle Table
Bristol Point Wg Extending Leg Table – BTLWG6320
Bristol Point Wg Extending Gathering Leg Table – BTLWG6750
British Isles Mb Dropleaf Table – BRIMB6100
Farmhouse Fixed Top Trestle Table
Chesney High Low Convertible Height Storage Table – CHSFB6300
Barbossa Leg Table – BABDC6300
Anacortes Pedestal Table – ANASM6200
Bremerton Wg Trestle Table – BRMWG6330
Casual Loft Trestle Table – CAURH617L
Bennett Pedestal Extension Table – BENSQ6250
Lenox D5490-20 Rectangular Dining Table
Product Details
| Dimensions | 76″W x 44″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 193.04cm W x 111.76cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 100″x44″x30″ with 2 removable breadboard leaves (12″/pc) |
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides |
| Construction & Features | tempered clear glass in the top center |
| Construction & Features | metal caps on feet |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 76 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Acadia White, Bronze Glass, Clear Mirror, Gunmetal PU, Sand Fabric, Silver Mist, Warm Silver |
| Style | Transitional |
| Collection | Lenox D5490 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lenox D5490-20 Rectangular Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.