Somerset D5684-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Somerset D5684-04 Buffet Curio
Somerset D5684-21 Trestle Dining Table
Somerset D5684-12 Sideboard
Somerset D5684-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back(2/ctn)
Somerset D5684-22 Round Dining Table
Somerset D5684-05 Open Buffet
Items We Think You Will Love..
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
Newport Splat Back Side Chair (RTA)
British Isles Ob Napoleon Sidechair – BRIOB285K
Double Bridge Upholstered Side Chair (RTA)
British Isles Co Slatback Sidechair – BRICO267K
British Isles Mb Napoleon Sidechair – BRIMB285K
Bennett Ladderback Upholstered Side Chair – BENSQ235K
British Isles Ob Slatback Sidechair – BRIOB267K
Farmhouse Windsor Back Arm Chair
Bennett Ladderback Upholstered Arm Chair – BENSQ236K
Anacortes Upholstered Ladderback Side Chair – ANASM245K
Farmhouse Windsor Back Side Chair
Somerset D5684-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 20.25″W x 22.88″D x 36.5″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 51.44cm W x 58.12cm D x 92.71cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and half wood back |
| Construction & Features | wood stretchers |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.88 × 20.25 × 36.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Somerset D5684-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.