Somerset D5684-12 Sideboard
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Somerset D5684-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back(2/ctn)
Somerset D5684-04 Buffet Curio
Somerset D5684-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Somerset D5684-21 Trestle Dining Table
Somerset D5684-05 Open Buffet
Somerset D5684-22 Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Island Breeze 2-basket Storage Cabinet
Chesney Server – CHSFB9010
Lawson Server
Bennett Server – BENSQ9020
Treasures Hutch – Oak
Esmond Sideboard – ESMNT9020
Farmhouse Server
Lawson Server
British Isles Ob Wine Server – BRIOB9010
Island Breeze 3-basket Storage Cabinet
Henderson Sideboard – HDNMB9010
Somerset D5684-12 Sideboard
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 64″W x 18″D x 35.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 162.56cm W x 45.72cm D x 90.81cm H |
| Construction & Features | 6mm tempered clear glass insert on wood top |
| Construction & Features | 4 wood doors ; 1 adj.removable reversible wine storage shelf behind the left 2 doors |
| Construction & Features | 1 drawer and 1 adj.wood shelf behind the 2 right doors |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 176.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 35.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Somerset D5684-12 Sideboard from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.