Somerset D5684-05 Open Buffet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Somerset D5684-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Somerset D5684-22 Round Dining Table
Somerset D5684-12 Sideboard
Somerset D5684-21 Trestle Dining Table
Somerset D5684-04 Buffet Curio
Somerset D5684-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back(2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Anacortes Server – ANASM9010
Chesney Server – CHSFB9010
Farmhouse Server
Island Breeze 2-basket Storage Cabinet
British Isles Mb Wine Server – BRIMB9010
Beacon Sideboard – BEAPW9010
Anacortes Dt Server – ANADT9010
Island Breeze 4-basket Vertical Storage Cabinet
Lawson Server
Barbossa Server – BABDC9010
Kingston Server – KIGDG9010
Somerset D5684-05 Open Buffet
Product Details
| Dimensions | 54″W x 18″D x 33.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 137.16cm W x 45.72cm D x 85.72cm H |
| Construction & Features | 6mm tempered clear glass insert on wood top |
| Construction & Features | 1 fixed middle wood shelf |
| Construction & Features | 2 bottom drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs |
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 33.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Somerset D5684-05 Open Buffet from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.