Somerset D5684-21 Trestle Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Somerset D5684-12 Sideboard
Somerset D5684-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back(2/ctn)
Somerset D5684-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Somerset D5684-05 Open Buffet
Somerset D5684-04 Buffet Curio
Somerset D5684-22 Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Anacortes Trestle Table – ANASM6300
Farmhouse Trestle Table
Bremerton So Trestle Table – BRMSO6330
Casual Loft Trestle Table – CAURH617L
Farmhouse Gathering Table
Bennett Trestle Table – BENSQ6300
Anacortes Pedestal Table – ANASM6200
Bristol Point Wg Extending Gathering Leg Table – BTLWG6750
British Isles Mb Extending Leg Table – BRIMB6310
Somerset D5684-21 Trestle Dining Table
Product Details
| Dimensions | 76″W x 40″D x 29.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 193.04cm W x 101.6cm D x 75.56cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 96″x40″x29.75″ with one center removable ext. leaf (20″/pc) |
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides |
| Construction & Features | wood base |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 29.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Somerset D5684-21 Trestle Dining Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.